Už jsi někdy internetu narazil na boty? Ne, nemyslíme ty z eshopu s růžovýma tkaničkama. Myslíme internetového bota jako program. 🤖 Těch je dnes plný internet, takže odpověď nejspíš zní „Ano, natrefil“, i když o tom třeba ani nevíš.

Činnost botů je jednoduchá. Plní zadání svých tvůrců. Druhů je hned několik. Určitě znáte třeba chatboty, kteří si s vámi pokecají v messengeru. Pak jsou tu ale taky boti, kteří jsou naprogramováni na to sdílet příspěvky na sociálních sítích. Umí taky psát a odpovídat na komentáře, sbírat různá data o uživatelích na webových stránkách, nebo rozesílat škodlivé e-maily, tzv. spamy. Boty se také umí spojit dohromady a vytvořit celou síť, které se říká botnet. Botnetů moc rádi využívají hackeři, kteří kvůli nim mohou napadnout velké množství počítačů a dělat si na nich, co chtějí.

Jak ale internetoví boti souvisejí s šířením fake news? 🤔

Řekněme, že si jistý pan Fejkový vymyslí příběh o tom, že se na Zem řítí miliony vesmírných ještěrů s cílem ovládnout svět. Aniž by k tomu měl jakýkoliv reálný důkaz, rozhodne se svůj příběh sdílet jako pravdivou zprávu na web. Možná to dělá jen ze srandy, možná chce vyvolat v lidech strach, možná chce vytvořit tzv. mediální clonu a svojí falešnou zprávou chce odpoutat pozornost čtenářů od jiných témat v médiích. Motivy šíření dezinformací bývají různé.

Pan Fejkový ale hlavně chce, aby si jeho článek přečetlo co nejvíc lidí: “Jak bych to udělal?” říká si. A pokud je dostatečně šikovný, tak přesně v ten moment přichází do hry internetový bot. A tak si pan Fejkový vytvoří svůj vlastní automatizovaný program, internetový bot, kterému dá za úkol spravovat falešné profily na Facebooku a na Twitteru, které sám vytvoří. Skrze falešné profily si přidá do přátel co nejvíce dalších uživatelů, dostane se do různých skupin a diskusí, kde bude sdílet zprávu pana Fejkového a bude ostatní uživatele přesvědčovat o tom, že příběh s vesmírnými ještěry je pravdivý. A přestože mu mnoho lidí neuvěří, síla internetových agoritmů zajistí, že se zpráva dostane k těm správným, kteří uvěří. A budou ji samozřejmě šířit dál.

Proč jsou boti problém

Jasně, příběh pana Fejkového je trochu zjednodušená verze toho, jak může online bot fungovat. Ale odhalené příklady, kdy internetoví boti byli využiti k manipulaci veřejného mínění, známe i z běžného života. Jedním takovým byly třeba prezidentské volby v USA v roce 2016. V den voleb se tehdy podle výzkumu provedeného na Oxford University objevilo na Twitteru více než osmnáct milionů tweetů propagujících Donalda Trumpa nebo Hillary Clintonovou, které byly generovány automatizovaně, tedy internetovými boty. (Jen pro zajímavost: zhruba 55 % těchto tweetů podporovalo Trumpa a pouze 19 % Clintonovou.)

Takže si to shrňme. Boti umožňují obrovskou rychlostí cílit na velké množství lidí a navíc je jich dnes na internetu obrovské množství. Jak ukazuje studie výzkumníků z University of South Carolina a Indiana University z roku 2017, až 15 % twitterových účtů jsou boti, tedy asi 30 milionů profilů. Obrovské číslo. A to se ani nebavíme o jiných sociálních médiích jako Facebook, Instagram, YouTube, …

Není bot jako bot

Nemusíte ale zoufat, jsou mezi nimi i užiteční boti. Třeba takový Year Progress, který má mimochodem na svědomí český programátor Filip Hráček, vám pravidelně dá vědět, kolik procent zbývá do konce tohoto kalendářního roku (a vlastně tak trochu do Vánoc, yay!). Jako u každé technologie i tady platí, že bot je jen nástroj, který není automaticky dobrý, nebo špatný. Záleží, k jakému cíli ho použije jeho uživatel-člověk.

Zvolsi info - fake news

A jak rozpoznat falešný profil, který je řízený botem a snaží se vás vodit za nos? 🤥 To si řeknem příště přeci.
A kdy? Už brzy! #staytuned

🔴 Mnohem víc info zjistíte v naší Nejlepší knize o fake news, ta je dostupná na 👉http://bit.ly/NejlepšíKnihaOFakeNews 🔴

Autorka: Marijana Šutová

Zdroje:

https://chatbotslife.com/fake-news-will-knock-out-your-business-43379a7768b4

https://mashable.com/2018/02/20/how-to-spot-a-bot/?europe=true#GKESet2j0kqw

https://www.telegraph.co.uk/technology/11994009/Nice-bot-Anti-bullying-bot-built-to-say-nice-things-to-people-on-Twitter.html

https://mashable.com/2017/10/16/twitter-bots-here-to-stay/?europe=true#i7OkJXxzWmq6