Workshopy

Ve Zvol si info jsme pro vás připravili interaktivní workshopy pro žáky a studenty zaměřené na informační gramotnost na sociálních sítích a způsoby,  jak se zodpovědně pohybovat v online světě. V rámci workshopů účastníky zapojujeme do několika aktivit, které následně společně reflektujeme. Procvičí si nejen argumentaci, ale i kritické a analytické myšlení. Lektor je zde především v roli průvodce, který pomáhá účastníkům si osvojit nové znalosti, dovednosti a postoje.

Pro základní školy

Naučit se fungovat v online prostředí je potřeba co nejdřív. Nejmladší generace jsou technologicky zdatné, ale s kritickým myšlením a prací s informacemi to občas může trochu pokulhávat. Ve workshopu se věnujeme tomu, jak se proměnila média, jak fungují sociální sítě a co na nich mohou žáci najít – třeba i dezinformace, které nevědomky nasdílel kamarád nebo oblíbený youtuber.

Základní školy

Žák po workhopu:

 • Popíše, jak se za poslední roky proměnila média a jejich financování
 • Definuje, jaké přínosy a hrozby přináší používání sociálních médií
 • Rozpozná nejčastější manipulativní techniky objevující se v digitálním prostoru
 • Kriticky zhodnotí vlastní přístup k informacím a médiím

Pro střední školy

Středoškoláci jsou v digitálním světě jako doma. Online svět prostupuje do jejich každodenních činností, a tak se hranice mezi online a offline světem stírají. Vytvořili jsme dva workshopy – jeden se věnuje (dez)informacím a proměně mediálního světa, ve druhém si účastníci uvědomí si roli algoritmů sociálních sítí, sociálních bublin a vlastních emocí.

SŠ - Sociální sítě

Sociální sítě

Algoritmy, na kterých jsou sociální sítě založené, nás nutí trávit scrollováním co nejvíce času. Za jejich používání sice neplatíme penězi, ale časem. Ve workshopu si povídáme o tom, jak může být přílišné trávení času na sítích škodlivé pro naši mysl a psychiku. Bavíme se také o tom, jak složité je vyznat se v obrovském množství obsahu, který v telefonu denně konzumujeme. Proměna informačního světa má vliv i na naší schopnost v zahlceném světě rozpoznat, kterým informacím můžeme věřit. Účastníci zjistí, jak na sítích konzumovat obsah s mírou a sdílet jen ověřené informace, a naučí se rozpoznat důvěryhodné zdroje a manipulativní techniky v online prostředí.

Student po workshopu:

 • Identifikuje názorově zabarvené a neobjektivní informace v online prostoru,
 • Rozpozná manipulativní prvky ve sdíleném obsahu
 • Pochopí principy algoritmů a existenci sociálních bublin a jejich vliv na vnímání reality
 • Osvojí si zdrženlivost při sdílení informací
  SŠ - Sociální sítě
  SŠ - Dezinfo

  Dez(informace)

  Informace, které denně konzumujeme, ovlivňují náš život – to, jak se cítíme, co si myslíme i jak se chováme. Najít důvěryhodné informace v dnešním zahlceném mediálním prostředí není ale vůbec jednoduché. Student se během workshopu naučí, jak se v čase proměnila média, jak se informace v dnešním světě šíří, proč někdo vytváří dezinformace a jak je můžeme rozpoznat. Studenti zjistí, jaké manipulativní techniky se při šíření dezinformací nejčastěji používají a seznámí se s nejčastějšími kognitivními zkratkami které nám často brání důvěryhodnému a kvalitnímu obsahu uvěřit.

  Student po workhopu:

  • Porozumí roli emocí, racionality a kritického myšlení při získávání informací
  • Posoudí vlastní omylnost, kognitivní zkreslení, předsudky a nedostatky mysli při úsudku
  • Rozpozná kvalitní zdroje a určí hodnotu informací
  • Osvojí si zdrženlivost při sdílení informací

  Pro Vzdělavatele

  Učitelé, knihovníci, pracovníci s mládeží… Ti všichni jsou pro nás klíčovou cílovou skupinou, protože mohou předávat informace o mediální a informační gramotnosti dál. Každý workshop vždy šijeme na míru dané organizaci a jejím potřebám.

  Pro vzdělavatele
  Co vám můžeme nabídnout? 

    • Přednáška nebo interaktivní workshop o médiích a dezinformacích (obecné – seznámení se s tématem) – 90/120/180 minut (dle vašich požadavků)
    • Přednáška “Jak mluvit s žáky o sociálních sítích” -90/120 min
    • Přednáška nebo interaktivní workshop na téma “jak učit mediální výchovu” – pro učitele, kteří jsou již obeznámeni se základy mediální výchovy – 90/180 min
    • Workshop – Příprava vlastních vzdělávacích aktivit – 120 min
    • Vše výše zmíněné umíme udělat také formou webináře. Témata zároveň můžeme namixovat dle vašich požadavků.

  Přednáška/workshop na míru – dle vašich potřeb. Budeme se snažit vyhovět vašim požadavkům tak, aby byl náš společně strávený čas, co nejvíc užitečný a přínosný.

  Pro vzdělavatele

  Pro veřejnost

  Mediální gramotnost je pro každého! Pořádáme přednášky a workshopy i pro širší veřejnost. Školíme pro obce i pro firmy. Potkat nás můžete také v knihovnách, na různých konferencích (Krimyš, Internetem bezpečně, NASIV, Citakon…), festivalech či zahraničních projektech. Chcete-li nás pozvat, napište nám a domluvíme se na podrobnostech. 

  Držíme krok s tvůrci dezinformací a fake news. Sledujeme aktuální trendy, pravidelné novinky ze světa mediální gramotnosti publikujeme taky na našem Facebooku a Instagramu.

  Líbí se vám to?

  Chcete se nás na něco zeptat, nebo byste rádi, abychom přijeli i na vaši školu? Napište nám a společně něco vymyslíme.

  Naše sociální sítě

  Fakturační údaje

  Zvol si info z.s.
  Joštova 10
  602 00 Brno
  Česká republika
  IČ: 06992064

  Kontakt

  Aneta Bednářová
  základní a střední školy
  tel.: +420 607 228 740

  Veronika Batelková
  ostatní spolupráce, média
  tel.: +420 721 932 541

  datová schránka: utuw8ja