„Propagandu ty nepoznáš, mladej, tys nežil za komunistů.“ Pokud ses někdy snažil upozornit na dezinformaci a nebylo ti u toho aspoň čtyřicet, určitě tě už touhle větou nějaký milý člověk odbyl. Takoví lidé si ale neuvědomují, jak moc se svět změnil, a jak se společně s ním změnily i techniky propagandy. Pojďme se podívat na největší rozdíly.

Zvolsi - fake news, hoax

Sovětská propaganda

Ve studené válce proti sobě stály dva bloky: Sovětský svaz a Spojené státy. V souboji jedné ideologie proti druhé, posílená vládní cenzurou a potlačováním opozice, to měla propaganda hodně jednoduché. Každý den mohla svobodně a intenzivně přesvědčovat Čechoslováky o jednom a tom samém: Svaz je skvělý, Amerika je špatná.

Hlásnými troubami propagandy byla díky cenzuře úplně všechna oficiální média. Člověk si tak mohl být jistý jen tím, že si zprávami z oficiálních zdrojů jistý být nemůže. Komunisté nerušeni nikým, kdo by ověřoval jejich výroky, tak mohli za pravdu prohlašovat i směšně jednoduché dezinformace.

Proti vládní propagandě a cenzuře se ilegálně ozývalo jedno z mála nezávislých médií – Rádio Svobodná Evropa. Jeho hlas se snažil Čechoslováky informovat o všem, co před nimi totalitní vláda tajila. Pokud sis ale troufnul Svobodnou Evropu poslouchat, hrozilo ti pěkných pár let v chládku.

Propaganda 2.0

Svět se od pádu komunismu hodně změnil. Dnes už ti nikdo nemůže rozkázat, čemu máš věřit, ani tě nemůže hodit tě do cely, když si o informaci přečteš z jiného zdroje. Média nezávislá na státu, konec cenzury a všudypřítomný internet – tomu všemu se propaganda musela přizpůsobit. Jak na to jde teď? A co je jejím cílem?

Zbavit se zdrojů – Ověřování z různorodých zdrojů je největším nepřítelem propagandy, dnes ti je ale nikdo nemůže zakázat číst. Propaganda tak útočí na jejich důvěryhodnost. Pokud tě dezinformační weby přesvědčí, že všechny články z dobře informovaných médií jsou nepravdivé, zákazy sovětského stylu ani nejsou potřeba.

Zbavit se voličů – Demokracii tu vlastně nemáme, ostatní státy nás chtějí zničit, všechna média lžou. Člověk si najednou připadá, že je na světě sám proti všem a nemůže nic změnit. Takto frustrovaný volič je dobrý volič. Proč? Protože nechodí volit, nebo volí někoho, kdo se místo faktů ohání strachem a radikálními řešeními.

Apatická společnost – Propaganda se tě nutně nesnaží přesvědčit o své pravdě. Ovlivnit tě dokáže, i když jí nevěříš! Stačí, když tě každý den zahrne obrovským množstvím „alternativních vysvětlení“ a dostatečně tě zmate. Když se zdá, jako by se pravda už nedala najít, lidé přestanou hledat. Tehdy propaganda vyhrává. Společnost, která se nedokáže zastat faktů ani ústavních hodnot, je jejím nejkvalitnějším produktem.

Propaganda je v dnešní době zkrátka méně rozpoznatelná, více sofistikovaná, a hlavně působí i na lidi, které zdánlivě napálit nedokáže. Pracuje hlavně s tvými pocity. Člověk tak nemusí uvěřit přímo dezinformačním pohádkám, stačí, když už preventivně nebude věřit vůbec ničemu.

Nejúčinnější metodou, jak se nestát loutkou propagandy, je nerezignovat a používat vlastní mozek u čtení zpráv, pravdivost každé vyhodnocovat zvlášť. Zvládneš to v každém věku, tak si nenech tvrdit opak. Když dokážeš rozpoznat manipulační techniky, budeš neústupně požadovat zdroje a nenecháš si nikým hrát na city, můžeš i ty pomoct téhle nové Propagandě 2.0 zatnout tipec!

Autor: Alžběta Bajerová