Kdo to někdy nezažil na základce. Jdeš po chodbě, lidi se za tebou otáčí, smějí se a ty vůbec nechápeš, co se děje. Pak ti tvůj kámoš ze zad odlepí papírek s nápisem, který ti moc nelichotí. A hlavně ani není pravdivý. Nálepkování, o kterém mluvíme my, funguje v podstatě stejně.  Akorát se nelepí na záda, ale píše se do článků a internetových diskuzí.

Lidé v České republice, všelijaká média i autoři článků jsou velmi kreativní a často používají spoustu zavádějících nálepek, kterými se plní český veřejný prostor. Nejen samotný text, ale i celá složitá realita, se pak zdá černobílá a jednodušší. Tyto nálepky ale zároveň matou čtenáře, posluchače i diváky v tom, co se kolem nás skutečně děje.

Aby sis mohl udělat svůj vlastní nezaujatý názor, který stojí na faktech a ne na tom, kdo ti co podsunul, je nutné se na věci dívat tak, jaké jsou. Bez zjednodušování, negativního osočování, bez nálepek. Ty můžou být totiž kolikrát dost zavádějící. Proto jsme pro tebe raději připravili následující seznam nejčastějších nálepek, abys věděl, o čem teda vlastně čteš, když je čteš.

Opravdový význam nálepek, které tak často potkáváš:

Čmoud – Dým, se kterým se nejčastěji setkáte při opékání špekáčků nebo u grilování.

Extremista – Člověk, který neuznává základní etické a právní standardy jako například svobodu slova, snaží se o nahrazení demokracie jiným, totalitnějším právním řádem.

Fašista – Stoupenec silně nacionalistického ideologického hnutí, které se mezi jinými vyznačuje vůdcovským principem, militarismem a kultem síly. I tato ideologie vedla za druhé světové války ke smrti mnoha lidí.

Fašizovat se – Stávat se fašistou, tedy stále více upřednostňovat tvrdý nacionalismus nad svobodou, upozaďovat demokratické hodnoty

Havloid/ Zemanoid – Koncovka “oid” se používá v biologii a chemii a znamená “připomínající”. Například karotenoid, který strukturou připomíná beta karoten nebo kanabinoid, což je látka připomínající konopí. Z toho lze odvodit, že jde o názorové sympatizanty Václava Havla a Miloše Zemana.

Nácek – Domácké označení pro nacistu či neonacistu, tedy stoupence krajně pravicové totalitní ideologie. Věří v nadřazenost bílé rasy. Mezi lety 1933–1945 nacistické myšlenky vedly ke smrti miliónů lidí.

Ovar – Pokrm vyráběný na zabíjačkách. Kusy méně kvalitního masa uvařené ve slané vodě, které se potom oddělí od kostí. Podává se s křenem, hořčicí a chlebem.

Pravdoláskař – Člověk, který se hlásí k ideálům Havlova étosu – k vítězství pravdy a lásky nad lží a nenávistí.

Pražská kavárna – Místo v Praze podobné restauraci, kde se podávají teplé a studené nápoje, ale především káva. Kavárny se nachází po celé České republice, například v Třebíči, Olomouci, a dokonce i Brně.

Sluníčko – Zdrobnělé označení naší nejbližší hvězdy Slunce, která obíhá okolo středu Mléčné dráhy. Tvoří centrum naší sluneční soustavy a je vzdálené asi 150 milionů kilometrů. Pisatel ale také může mluvit o časopisu určeném pro děti od tří do sedmi let. Najdete v něm vedle zábavného čtení taky spoustu ilustrovaných obrázků, hádanek, doplňovaček i omalovánek. Je k dostání v každé dobré trafice.

Vítač – Člen uvítacího výboru. Na Střední průmyslové škole a obchodní akademii v Uherském Brodě je tak pojmenovaný adaptační kurz pro nové studenty.

Teď, když máš po ruce skutečný význam nálepek, můžeš pomoci zmateným pisatelům, kteří ho ještě neznají. Když uvidíš někoho, kdo v internetových diskuzích a na Facebooku používá tyhle nálepky v jiném významu, vysvětli mu ten pravý. Raději mu také rovnou pošli odkaz na Surfařova průvodce po internetu. Určitě to autorovi udělá radost.

Když takhle pomůžeš odlepit nějakou nálepku, udělej screenshot a pošli nám ho na Facebook nebo klidně mailemSpolečně je postupně dokážeme odlepit všechny!

Autor: Ondřej Chlupáček, Petr Střítežský, Alžběta Bajerová