Vzpomínáte si na poslední rozhovor s někým, kdo by měl zásadně odlišný názor? Pokud ne, nejste sami. Přirozeně totiž vyhledáváme společnost lidí, kteří sdílí naše přesvědčení a hodnoty. Na sociálních sítích tento proces o to více umocňují algoritmy. Nabízejí nám obsah v souladu s našimi postoji a naopak skrývají témata, která jim odporují. Výsledkem je komfortní sociální bublina, která nám dodává pocit jistoty. Jak ale život v sociální bublině mění naše vnímání světa? A jak můžeme čelit rizikům s tím spojenými?
V současné digitální době se čím dál tím více setkáváme s pojmem sociální bubliny. Ty si můžeme představit jako specifické okruhy lidí, kterými se obklopujeme. V těchto skupinách sdílíme podobné názory, koníčky, nebo hodnoty. Toto podobné smýšlení zvyšuje soudržnost skupiny. Usnadňuje porozumění a dokonce nám dodává pocit jistoty a bezpečí.
Co už si ale mnozí z nás neuvědomují je fakt, že jsme vystaveni efektu potvrzování. Jeho projev je přitom velmi jednoduchý. Pokud se obklopujeme pouze námi podobnými lidmi, je pravděpodobné, že budeme sdílet i stejné názory. Díky tomu si potvrzujeme správnost vlastních tvrzení a automaticky odmítáme protichůdné myšlenky a rozmanitější způsob uvažování.
Sociální bublina = skupina/okruh lidí, kterými se obklopujeme. Mezi sebou sdílí podobné názory, zájmy, nebo hodnoty. Postupem času se ale vzájemně informačně a sociálně izolují od jiných perspektiv a názorů.
Jak algoritmy skrývají odlišné názory
S příchodem internetu a sociálních sítí se sociální bubliny přesunuly i do online světa. Nejde však pouze o diskuzní fóra nebo uzavřené fanouškovské skupiny na Facebooku, kam vstupujeme dobrovolně a hlavně vědomě. Tak jako v realitě, i v online prostředí se obklopujeme tím, co se nám líbí, nebo co nás zajímá. Lajkujeme, sdílíme, interagujeme. Na základě toho vybírají algoritmy nejen obsah, který nám v budoucnu zobrazí, ale i ten, co nám skryjí. To znamená, že nám algoritmy zobrazují zprávy odpovídající našim preferencím a protichůdná stanoviska zcela vynechají. Tím se nepozorovaně dostáváme pod vliv filtračních bublin.
Působení algoritmů se ale netýká jen sociálních sítí jako je TikTok nebo Instagram. Algoritmy používají všechny webové stránky včetně vyhledávače Google. K tomu výsledky neovlivňuje jen samotná interakce ale i například typ počítače, místo, odkud se připojujeme nebo historie vyhledávání. Sami můžete porovnat, jaké výsledky se zobrazí vašim přátelům a jaké zase vám, když se pokusíte vyhledat stejný pojem. Je velmi pravděpodobné, že dosáhnete velmi odlišných výsledků na základě působení filtračních bublin.
Filtrační bublina = personalizované prostředí vytvořené algoritmy, které omezuje přístup k různorodým informacím a protichůdným názorům.
Proč nebrat sociální bubliny na lehkou váhu?
Život v sociální bublině je na první pohled velmi pohodlný. Ideální svět, kde s námi ve většině případů všichni souhlasí. Co je tedy špatného na tom, že se nesetkáváme s obsahy, které odporují našim názorům nebo nám připadají nezajímavé?
Izolace a polarizace jsou jedny z hlavních rizik sociálních bublin. Když se lidé obklopují pouze podobně smýšlejícími osobami, ztrácejí schopnost vnímat odlišné názory a nahlížet na problémy komplexněji. Typickým příkladem můžou být volby. Voliči očekávají vítězství svého kandidáta na základě domnělé podpory ve své sociální bublině, jen aby zjistili, že názor širší společnosti byl výrazně odlišný.
Efekt sociálních bublin dále umocňuje výběr médií, která konzumujeme. Už za první republiky Čechoslováci často četli pouze jedny stranické noviny, tak aby potvrzovaly jejich politické přesvědčení. Podobně i dnes máme tendenci vybírat pořady a zpravodajské kanály, kde částečně nacházíme zastoupení našich názorů. Takový výběr médií ale podporuje rozdíly mezi jednotlivými bublinami, protože každá skupina získává informace potvrzující vlastní vnímání světa.
Tento efekt posiluje polarizaci, protože jednotlivé názorové tábory se uzavírají do vlastních bublin. Nehledají společná řešení a pouze posilují své vlastní argumenty, neschopni nalézt společnou řeč. Dalším rizikem je uzavřenost vůči odlišným názorům. Když se například někdo pohybuje ve skupině, jež je výhradně kritická k určitému tématu, může být po čase méně ochotný naslouchat argumentům opačné strany.
Sociální bubliny tak jednak zkreslují realitu, ale v jejich důsledku ignorujeme i širší kontext aktuálních problémů. Zejména pokud jsou sociální sítě pro mnohé jediným zdrojem zpravodajství, což může dokonce přispívat k šíření konspiračních teorií.
Nejsme bezbranní
I když se může zdát, že jsme proti fungování sociálních bublin a neviditelným algoritmům bezmocní, opak je pravdou. Je hned několik aspektů, které můžeme velmi snadno ovlivnit.
Prvním krokem je sledování různých informačních zdrojů. Je zásadní aktivně vyhledávat a konzumovat obsah nabízející odlišné pohledy. Každá mince má dvě strany. Porozumět a pochopit celý kontext nejde, pokud od začátku přijímáme pouze jeden typ informací.
Dalším důležitým nástrojem je kritické myšlení. Snažit se pravidelně přemýšlet o vlastních názorech nás může nasměrovat k novým pohledům na celou problematiku. Také schopnost uvědomit si, jaký vliv mají lidé v našem okolí na naše názory, nám pomáhá udržet nadhled a vyhnout se jednostranným pohledům.
Kromě toho je klíčové podporovat otevřenou diskuzi. Respektování odlišných názorů a vytváření prostoru pro konstruktivní debatu může významně přispět k omezení izolace, kterou sociální bubliny způsobují. Tím, že budeme naslouchat a diskutovat s ostatními, obohatíme své vlastní názory a rozšíříme svůj pohled na svět.
Sociální bubliny v minutě
- Sociální bubliny jsou skupina/okruh lidí, kterými se obklopujeme. Mezi sebou sdílí podobné názory, zájmy, nebo hodnoty. Postupem času se ale vzájemně informačně a sociálně izolují od jiných perspektiv a názorů a navzájem se utvrzují o správnosti svých tvrzení.
- Filtrační bubliny v online světě vznikají díky algoritmům, které nám ukazují nebo neukazují obsah podle našich preferencí. To nás izoluje od jiných pohledů a brání nám v objektivitě.
- Bubliny zkreslují realitu a v jejich důsledku ignorujeme širší kontext aktuálních problémů. Izolují nás od protichůdných názorů a podporují polarizaci společnosti. To může vést k neporozumění mezi různými skupinami a k ovlivnění našeho rozhodování, například při volbách.
- Aktivním vyhledáváním různých informačních zdrojů, kritickým myšlením o svých názorech a podporováním otevřené diskuze můžeme vystoupit ze svých sociálních bublin a získat širší názorovou perspektivu.
Dozvěděli jste se něco nového? Pomozte nám šířit mediální a informační gramotnost dál třeba prostřednictvím sociálních sítí.
Děkujeme!