Díky grantu od Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund jsme ve Zvol si info absolvovali sérii školení zaměřených na umělou inteligenci (AI), mediální gramotnost a jejich propojení. Tato školení nám poskytla hluboký vhled do fungování AI, jejího využití a možných rizik, která s sebou nese.
Začali jsme školením pod vedením Ondřeje Hrácha a Martina Richtera z organizace Aignos, při němž jsme se zaměřili na praktické využití AI, včetně tipů na efektivní práci s AI nástroji, jako jsou ChatGPT nebo nástroje pro generování obsahu a detekci deepfake.
Následně jsme se Sarou Polak prozkoumali historický kontext dezinformací a hlubší pohled na to, jak AI ovlivňuje šíření fake news a tvorbu deepfake obsahu. Probrali jsme také právní a etické aspekty spojené s AI, včetně otázek autorských práv a identity.
Poslední webinář s Lukášem Hánou byl zaměřen na pochopení základních principů AI, jako jsou tokeny a emergentní funkce, a na důležitost kritického myšlení při práci s AI nástroji.
Výsledkem těchto školení byla nejen rozšířená znalost AI celého našeho týmu, ale také schopnost kriticky posuzovat informace a rozpoznávat rizika spojená s digitálním světem. Tyto poznatky jsme následně sdíleli s návštěvníky během akce v Kampusu Hybernská, kde jsme propojili téma mediální gramotnosti s vlivem AI na šíření informací. Diskutovali jsme zde o etických otázkách a praktických dopadech AI v médiích, čímž jsme podpořili informovanost a mediální gramotnost široké veřejnosti.
Projekt podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Cílem programu je dále inspirace k aktivnímu občanství a pomoc znevýhodněným skupinám. Program Active Citizens Fund vstoupil do České republiky v září roku 2019 s cílem podpořit neziskové organizace nehledě na jejich velikost a zkušenosti. V České republice jej spravuje konsorcium, které tvoří Nadace OSF, Výbor dobré vůle – Nadace Olgy Havlové a Skautský institut. Program je realizován v rámci Fondů EHP a Norska 2014–2021. Prostřednictvím Fondů EHP a Norska přispívají státy Island, Lichtenštejnsko a Norsko ke snižování ekonomických a sociálních rozdílů v Evropském hospodářském prostoru (EHP) a k posilování spolupráce s 15 evropskými státy. Důležitým posláním programu je také spolupráce mezi Českou republikou a dárcovskými státy. Jde o spolupráci mezi českými neziskovými organizacemi a organizacemi z Islandu, Lichtenštejnska a Norska.