Přestávají být smartphony cool? Generace Z sahá po „hloupých telefonech“

Mnozí z nás nepustí chytrý telefon z ruky od chvíle, co se vzbudí, až do okamžiku, kdy jdou spát. Smartphony používáme ke komunikaci, v práci, ve škole nebo k zábavě. Staly se neodmyslitelnou součástí našeho života. A přesto se najdou tací, kteří místo nejnovějšího iPhonu sahají po starých „hloupých telefonech, nebo se zapojují do offline komunit, kde jsou technologie záměrně omezené. Proč se někdo v dnešní době technologického pokroku dobrovolně vzdává chytrých telefonů? Jde o módní trend, nostalgii, nebo hlubší touhu po svobodě?

Díky chytrým telefonům máme zdánlivě na dosah vše, co potřebujeme. Nové informace, kontakt s přáteli, zábavu. S pomocí jediného přístroje dokážeme zařídit vše, aniž bychom museli vůbec opustit teplo domova. Znamená to ale též nepřetržitý přísun notifikací a online obsahů, které nás udržují na sociálních sítích déle, než bychom si vůbec přáli. Nadměrné používání s sebou pak přináší stinné stránky digitálních zařízení. Ty mají dopad jednak na fyzické zdraví v podobě digitální únavy očí, bolesti zad či narušeného spánku, ale též na zdraví psychické. Nadměrné užívání může vést k závislosti, úzkostem a stresu skrze informační přetížení, či k sociální izolaci. A tak přichází trend, který omezuje tyto negativní účinky společně s technologiemi, které je způsobují.

Tlačítkové telefony jsou zpět

Pro některé a v poslední době zvlášť pro mladé osoby, jsou dumbphones jedním z řešení, jak se vyrovnat s neúměrným trávením času na sociálních sítích.

Dumbphones, někdy označované také jako „feature phones“ nebo tlačítkové telefony, jsou zařízení, která mají velmi omezené funkce ve srovnání s moderními chytrými telefony. Právě tato skutečnost je pro mnohé tak lákavá.

Většina z těchto telefonů neumožňuje připojení k internetu, nemají aplikace ani dotykový displej a jejich primární funkcí je volání a zasílání SMS zpráv. Uživatelé tak nejsou vystaveni nekonečnému příjmu notifikací a nemají možnost trávit na svém telefonu čas bezduchým scrollováním. Naopak jsou motivováni k navazování osobních interakcí a k trávení času v offline světě.

Redaktorka Washington Post, která na měsíc vyměnila svůj chytrý telefon za dumbphone, uvádí, že jí toto rozhodnutí přineslo méně stresuvíce klidu. Užívání telefonu omezila na nezbytné funkce a díky tomu se mohla mnohem více soustředit na reálný svět.

Žít okamžikem: No phones policy

To, že lidé potřebují chvíli mimo online svět, dokazuje i sílící trend offline klubů. Jedná se o komunity, kde platí zákaz užívání chytrých telefonů. Opatření má umožnit navazovat autentické mezilidské vztahy a plně se ponořit do přítomného okamžiku bez digitálních rušivých vlivů. Naši mysl totiž unavuje i jen pouhé scrollování na sociálních sítích. Ačkoli sledujeme pouhé video se štěňátky, náš mozek neodpočívá, ale neustále pracuje ve snaze zpracovat všechna příchozí data.

V offline klubech se tak zcela odpojíte, a to různými způsoby. V prvé řadě odevzdáte svůj telefon a následně se účastníte organizovaného programu, seznamujete se s ostatními, nebo trávíte čas podle svého uvážení, třeba čtením knihy.

Velká touha po digitálním detoxu se objevuje i na hudební scéně. Příkladem může být berlínský club Berghain, který je typický svým pravidlem „no phones“. Lidé nesmějí natáčet ani fotit, naopak si mají vychutnávat samotnou hudbu a přítomný okamžik bez toho, aby omezovali sebe nebo ostatní snahou vše zdokumentovat.

Pro některé může být nepochopitelné, že jsou lidé schopni zaplatit za to, aby si mohli v klidu přečíst knihu, nebo si jen tak popovídat. Často je to ale jediná možnost, jak se v klidu soustředit a nebýt ničím rušeni. Posláním offline klubů je tak i samotná motivace k offline způsobu života a poukázání na to, že náš vztah k digitálním technologiím by nás neměl negativně ovlivňovat.

Zájem o offline kluby postupně celosvětově roste a výjimkou není ani Česko. Například zpěvák Albert Černý a jeho partnerka Bára Podzimková organizují offline setkání, kde si lidé mohou vychutnat chvíle bez digitálního tlaku.

Anti-Phone Movement: Trend, nebo životní styl?

Pokud je trend offline klubů a užívání „hloupých telefonů“ osobním krokem k digitálnímu detoxu, pak jde Anti-Phone Movement (hnutí proti telefonům) ještě dál.

V USA začíná získávat na oblibě tzv. The Luddite Club, skupina teenagerů, kteří se rozhodli zcela odmítnout moderní technologie. Členové tohoto klubu se vyhýbají smartphonůmsociálním sítím. Místo toho se věnují osobním setkáním, čtení knih nebo diskuzím. Tento návrat k analogovému způsobu života je pro mnohé vítaným únikem z digitálního světa, kde se cítí zahlceni neustálým tokem informací.

Podle zakladatelky Luddite Clubu tento životní styl přináší mnoho pozitivních efektů, jako méně stresu nebo možnost budovat hlubší vztahy s ostatními lidmi. Tento přístup k životu se ukázal jako osvobozující, protože umožňuje vyhnout se neustálému porovnávání se s ostatními uživateli a přítomnému tlaku.

Stejnou měrou je tento způsob života a samotné nevyužívání chytrých telefonů náročné. Pokud vlastníte jen tlačítkový telefon, může se zdát, že je všechno obtížnější. V onlinu sice obvykle navazujeme pouze „povrchová“ přátelství, ale v offline světe je mnohem obtížnější nové přátele vůbec oslovit a poznat je. Podobně složitější je vyřizování pracovních záležitostí, navigování, nebo celková orientace v digitálním světě, ve kterém se neustále něco děje.

A pak je tu samozřejmě i velký tlak ze strany okolí, u kterého se ne vždy setkáme s pochopením. Zvyknout si na smartphone je přitom velmi jednoduché, mnohem jednodušší než ze dne na den začít používat dumbphone a odstřihnout se od sociálních sítí a pohodlného způsobu života.

Offline život jako priorita

Rozhodnutí zcela odmítnout moderní technologie se proto může zdát až příliš radikální. Alternativou může být ale kromě offline klubů digitální minimalismus Cala Newporta. Ten vede k zodpovědnému pracování s technologiemi, které vidí jako možnost, jak si ulehčit život, ale nepodléhá ani přehnanému nadšení, které by ignorovalo přítomné problémy. Myšlenkový směr se tak nesnaží technologie odmítat, naopak vybízí k jejich používání, ale s rozmyslem.

Mezi základní pravidla digitálního minimalismu patří:

  • Vědomá selekce: Soustřeďte se pouze na digitální aktivity, které mají skutečný přínos, a eliminujte zbytečný obsah.
  • Offline život jako priorita: Technologie by měly sloužit k obohacení reálného života, ne ho nahrazovat.
  • Aktivita místo pasivity: Tvořte a zapojujte se, místo toho abyste jen pasivně konzumovali obsah.

Tento přístup získává na popularitě hlavně mezi lidmi, kteří chtějí větší kontrolu nad svým časem a mentálním zdravím, než aby byli neustále rozptylováni digitálním světem. Často totiž nejsme závislí ani tak na samotných telefonech jako spíše na aplikacích a algoritmy řízeném obsahu.

Co myslíte vy? Dokázali byste se na týden vzdát svého chytrého telefonu, nebo je to pro vás nepředstavitelné?


Uncool smartphony v minutě

  • Smartphony jsou v našich životech všudypřítomné, ale mohou vést k únavě, stresu a sociální izolaci.
  • Dumbphones jako řešení: tlačítkové telefony s minimálními funkcemi umožňují digitální detox a podporují offline interakce. Lidé, zejména mladší generace, se vracejí k tlačítkovým telefonům bez internetu a aplikací, aby snížili míru stresu  a byli více přítomní v reálném životě.
  • Stále populárnější jsou offline kluby, komunity s pravidlem „bez telefonů“, které lidem umožňují prožívat okamžik, soustředit se na interakce a omezit rušivé vlivy technologií.
  • Anti-Phone Movement: Extrémnější řešení prosazují skupiny jako třeba The Luddite Club v USA, které zcela odmítají smartphony a sociální sítě, aby snížily stres a podpořily osobní kontakt.
  • Alternativou k úplnému odpojení je digitální minimalismus, který vybízí k vědomému používání technologií a nalezení rovnováhy mezi online a offline životem.

Dozvěděli jste se něco nového? Pomozte nám šířit mediální a informační gramotnost dál třeba prostřednictvím sociálních sítí.

Děkujeme!

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je facebook-4.png.

Zaujalo vás téma? Čtěte dál:

https://www.nytimes.com/2025/01/30/style/luddite-teens-reunion.html

https://www.theguardian.com/lifeandstyle/article/2024/may/08/i-feel-more-connected-with-humanity-the-club-where-phones-are-banned-and-visitors-pay-for-the-privilege

https://www.nytimes.com/2023/02/02/opinion/teen-luddite-smartphones.html?showTranscript=1

https://www.euronews.com/next/2023/06/22/what-is-a-dumb-phone-and-why-are-so-many-young-people-buying-them

https://calnewport.com/on-digital-minimalism

https://www.bbc.co.uk/bitesize/articles/z2scxg8

https://www.instagram.com/vlneni_vlneni

Autorka: Tereza Stryková

Zaujal vás článek?

Děláme i skvělé workshopy

Prohlédnout workshopy

Sociální sítě

Facebook
X
Instagram
LinkedIn

Kontakt

Alžběta Kadlecová
Dotazy a objednávky
tym@zvolsi.info

Veronika Batelková
Spolupráce a média
tel.: +420 721 932 541
veronika@zvolsi.info

datová schránka: utuw8ja

Fakturační údaje

Zvol si info z.s.
Joštova 10, 602 00 Brno
Česká republika
IČ: 06992064