6 tipů, jak se nepohádat u štědrovečerní večeře

Vánoce – svátky klidu. Přesto, jak se blíží štědrovečerní večeře, mnozí z nás už cítí nervozitu. Rodinná setkání totiž často přinášejí nepříjemné otázky i nevyžádané rady. A co s tím titulem chceš dělat? Proč tolik jíš? Proč tak málo jíš? Ty jsi pořád sám*a? A kdy bude svatba? Takové otázky, i když většinou míněné v dobrém, mohou snadno přerůst v konflikty nebo způsobit smutek, úzkost a zbytečný stres.

Jak tedy udržet štědrovečerní atmosféru klidnou, i když názory v rodině mohou být rozdílné?

Tento článek vám nabídne několik praktických tipů, jak se vyhnout zbytečným hádkám, jak nastavit zdravé hranice a jak si užít Vánoce s respektem k sobě i k ostatním. Ačkoli se může zdát, že je snadné přijmout roli oběti nebo se nechat vtáhnout do konfliktní diskuse, existují způsoby, jak zůstat klidný, nenechat se vyprovokovat a zároveň si zachovat v rámci možností dobrou náladu i ve chvílích, kdy to není snadné.


1. Nastavte si hranice

Rodinné rozhovory mohou být jako minové pole. Témata, která jsou pro některé členy rodiny neškodná nebo vtipná, mohou pro jiné být velmi citlivá. Pokud se vás někdo zeptá na osobní záležitosti, které vám nejsou příjemné, nastavte si hranice. Vysvětlete, že některé otázky jsou pro vás citlivé a že je lepší o nich mluvit až tehdy, kdy budete připravení.

Například: „Toto téma je pro mě teď trochu citlivé, rád*a bych o něm mluvila až jindy, když na to budu připravený*á.“

Nebojte se otázky i odmítnout. Neznamená to, že od sebe rodinu odháníte, ale že si chráníte svůj duševní a emocionální prostor. Řekněte jasně, co vám vyhovuje a co ne. Nejdůležitější je, abyste se cítili v bezpečí.

Například: „Tohle téma je pro mě dost osobní, a raději bych o tom nemluvil*a. Mohli bychom se radši zaměřit na něco jiného?“

2. Nenechte se vtáhnout do hádky

Pokud konverzace začne směřovat k hádce nebo se změní v obviňování, snažte se zůstat klidní. Vědět, kdy odejít z konfliktní situace, je stejně důležité jako vědět, kdy do ní vstoupit. Pokud někdo začne být agresivní nebo příliš kritický, můžete říci: „Myslím, že se na tomto názoru nikdy neshodneme, a nemá smysl v tom pokračovat.“ Tímto způsobem nedáte konfliktu šanci, aby eskaloval, a zároveň vyjádříte, že respektujete rozdílné názory.

3. Používejte „já“ formulace

Když odpovídáte na otázky, které se vás osobně dotýkají, zkuste mluvit ve „já“ formě. To znamená, že mluvíte o svých pocitech, místo abyste obviňovali druhé, nebo generalizovali.

Pokud se vás například někdo ptá na vztah nebo rodinné plány, můžete říct: „Cítím se šťastně s tím, jak to mám, i když to možná není pro každého pochopitelné.“ Tento způsob komunikace ukazuje, že vy sami máte právo se rozhodovat o svém životě, aniž byste byli nuceni vysvětlovat se nebo měnit své rozhodnutí.

4. Řekněte, co si přejete

Pokud chcete, aby se téma změnilo, nebojte se to vyjádřit jasně a konkrétně. Můžete požádat rodinu, aby se přestala ptát na určité téma, nebo navrhnout nový směr konverzace, který bude pro všechny příjemnější.

5. Použijte humor, abyste uvolnili napětí

Humor může být mocný nástroj k tomu, jak zmírnit napětí v rodinných konverzacích. Pokud vám někdo položí osobní nebo nepříjemnou otázku, zkuste ji odlehčit vtipem. Tím nejenže změníte směr rozhovoru, ale také udržíte atmosféru lehkou a přátelskou. Chráníte se tak před zbytečným konfliktem, ale také ostatní uvolníte a otevřete prostor pro klidnější a příjemnější konverzaci.

6. Nenechte si líbit nevhodné komentáře

Pokud se během večeře objeví nevhodné nebo urážlivé komentáře ohledně vašeho vzhledu, stravy nebo životního stylu, nebojte se zasáhnout, pokud se na to budete cítit. Každé tělo funguje jinak a nevíme, jaké stravovací návyky mají ostatní. Nevhodnými komentáři o obsahu talíře se můžeme někoho dotknout, stejně jako i oni nás.


Mějte Vánoce podle svých pravidel, a hlavně v klidu!

Vánoce by měly být obdobím, kdy si užíváme společnost těch, které máme rádi, a přitom nezapomínáme na sebe. Je v pořádku mít své hranice a vyjádřit, co je pro nás příjemné a co ne. Rodinná setkání mohou být skvělá, a ještě lepší, když jsou plná vzájemného respektu. I když se na vánočním stole mohou objevit otázky, které nás trochu vyvedou z rovnováhy, je důležité si pamatovat, že máme právo se chránit a komunikovat své potřeby s úctou.

Dozvěděli jste se něco nového? Pomozte nám šířit mediální a informační gramotnost dál třeba prostřednictvím sociálních sítí.

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je facebook-4.png.

Děkujeme!

Autorka: Eliška Mádrová

Zaujal vás článek?

Děláme i skvělé workshopy

Prohlédnout workshopy

Sociální sítě

Facebook
X
Instagram
LinkedIn

Kontakt

Alžběta Kadlecová
Dotazy a objednávky
tym@zvolsi.info

Veronika Batelková
Spolupráce a média
tel.: +420 721 932 541
veronika@zvolsi.info

datová schránka: utuw8ja

Fakturační údaje

Zvol si info z.s.
Joštova 10, 602 00 Brno
Česká republika
IČ: 06992064