V minulém blogu jsme si řekli, jak internetoví boti fungují a jakým způsobem jsou využívání k šíření fake news. Už víme, že online boti umí běžně vytvářet automatizované profily na Facebooku, Twitteru nebo Youtube, sdílet tisíce příspěvků a komentovat online debaty za účetelem ovlivňování veřejného mínění. Automatizovaných profilů je na sociálních sítích hromada. Třeba na Twitteru se jich tak spousta přímo prezentuje, takové profily nejsou většinou nijak škodlivé. Je ale potřeba dávat bacha na ty, které se vydávají za lidi, šíří politicky vyhraněné příspěvky a snaží se tak manipulovat své sledující.

Nojo, ale jak takový skrytý fejkový profil na sockách rozpoznat? Není to tak jednoduché. Proto pro vás náme několik tipů, jak na to! 👇

  • Prohlédněte si pořádně konkrétní profil – pročtěte si informace o uživateli. Je možné podle něčeho dohledat, že se jedná o reálnou osobu? Právě naprostá anonymita (chybějící fotky, přátelé bez profilovek, nevyplněné bydliště/zaměstnání/školy, …) bývá charakteristickým znakem fejkových profilů řízených boty.
  • Podívejte se na profilovou fotku. Účty řízené boty často nemají fotografii žádnou. Pokud se vám i profil s fotkou bude zdát zvláštní, můžete si obrázek vyhledat v Google Images nebo na Tineye.com a zjistit, zda se nejedná jen o okopírovaný obrázek odjinud z webu, nebo o kradenou fotografii z jiného profilu.
  • Zkontrolujte, jak a kdy je uživatel aktivní. Podle výzkumníků z RoBhat Labs, kteří vyvinuli nástroj na detekci umělých profilů na Twitteru, se online boti dají poznat podle chování, které není obvyklé pro běžné uživatele. Je to například sdílení obsahu každých pár minut po celý den, sdílení politické propagandy včetně fake news, schopnost získat tisíce uživatelů během krátké doby nebo pouhé sdílení cizích příspěvků bez vytváření autentického obsahu.
  • Zdá se vám, že jste stejný příspěvek už někde viděli? Automatizované účty řízené internetovými boty se mnohdy spojují a vytváří celou síť fejkových profilů. Často se tak prozradí tím, že sdílejí jeden a ten samý obsah ve stejné formě.
  • Dejte pozor na správnost jazyka. Automatizované profily často sdílejí příspěvky v mnoha jazycích a to s gramatickými chybami, protože používají jen automatický překlad z Google Translate. Takže jestli vám přijde, že jsou příspěvky napsané nějakým zvláštním češtinem, buďte na pozoru. 👀

Tak jo, úspěšně se vám podařilo odhalit fejkový profil! Ale co dál? 🤔
Všechny sociální sítě mají možnost nahlášení jakéhokoliv profilu nebo příspěvku, který neodpovídá pravidlům užívání. Fejkové profily můžete jednoduše nahlásit, což povede k tomu, že bude danou sociální sítí zkontrolován a pokud bude opravdu fejkový, tak i následně smazán. Ale nezapomeňte na to, že ne všechny profily řízené boty jsou škodlivé, proto vždy před nahlášením zvažte dvakrát, zda se opravdu jedná o účet, který na sociálních sítích nemá své místo.

🔴 Mnohem víc info zjistíte v naší Nejlepší knize o fake news, ta je dostupná na
👉http://bit.ly/NejlepšíKnihaOFakeNews 🔴

Autorka: Marijana Šutová

Zdroje:
https://mashable.com/2018/02/20/how-to-spot-a-bot/?europe=true#GKESet2j0kqw
https://www.bbc.com/news/technology-41982569
https://medium.com/@robhat/identifying-propaganda-bots-on-twitter-5240e7cb81a9
https://medium.com/dfrlab/botspot-twelve-ways-to-spot-a-bot-aedc7d9c110c