Odovzdávame mediálnu gramotnosť

Študentov a verejnosť učíme, ako bezpečne brázdiť vlnami internetu pomocou našej FANTOMAS príručky.

Učíme pracovať

s informáciami

Nehovoríme, čo si máte myslieť a nepresviedčame o politických postojoch. Na konkrétnych príkladoch ukazujeme manipulácie a učíme ich odhaľovať.

w

Vieme, ku komu

hovoríme

Prednášky prispôsobujeme publiku. Navštevujeme základné školy i domovy dôchodcov. Každá prednáška je iná, no jedno majú spoločné: nikdy nenudia.

Cestujeme po celom Slovensku i Česku

Napíšte nám na e-mail alebo na Facebook či Instagram a dohodnite si prednášku. Náš skúsený tím prednáškarov cestuje po Slovensku a Českej republike a žiadna dezinformácia mu nie je svätá. Ozvite sa!

Už sme stihli

Miest

Akcií

Oslovených študentov

Napísali

sme knihu:

tú najlepšiu

knihu!

 

Rozpísali sme pôvodnú príručku Zvol si info – Surferovho sprievodcu, a tak vznikla “Nejlepší kniha o fake news, dezinformacích a manipulacích”. Ako asi tušíte, samotný názov je tak trochu manipulácia. Nie je na nás autoroch, aby sme posúdili, či kniha skutočne najlepšia je, alebo nie. To záleží predovšetkým na Vás čitateľoch.

Neradi čítate? Nevadí! Na základe našej knihy sa hrá divadelné predstavenie a scénické čítanie “Listování” pod vedením Lukáša Hejlíka. Najbližšie termíny sú tu. Ozvite sa, nech za vami ansámbel príde s predstavením.

Naším cieľom je mediálnu gramotnosť šíriť všade, aj tam, kde by si knihu nemohli dovoliť. Preto sme ich v priebehu marca až decembra 2018 darovali skoro 1000 na dobrú vec. Obdarovali sme nimi školy, nemocnice, domovy pre seniorov, nízkoprahové centrá a ďalšie miesta. To všetko za podpory čitateľov a Nadácie O2.

Pomož Infosaurovi se zorientovat v mediálním věku

Prehistorický tvor se neorientuje v mediálním světě, a proto potřebuje průvodce, který ho provede nástrahami různých mýtů až do současné mediální džungle. Po cestě časoprostorem od pravěku, starověk, středověk, novověk až do současné moderní doby na...

preèítajte si viac

Podzimní tipy na filmy, seriály a knížky

Je tu podzim a s ním se pomalu blíží studené dny, kdy se vám nebude chtít ani vylézt z postele. Ideálně strávený den pro vás třeba bude představovat horký čaj v peřinách s nějakým seriálem, filmem, nebo knížkou. Tady je seznam titulů, u kterých vám den uběhne jak voda...

preèítajte si viac

Prečo je mediálna

gramotnosť

dôležitá?

S informáciami je to trochu ako s jedlom a internet je veľký supermarket, kde si môže ktokoľvek obstarať absolútne čokoľvek. Ak si človek dá pokazené alebo nezdravé jedlo, nebude mu po ňom dobre. Ak si ale nastaví vyvážený a zdravý jedálny lístok, rozdiel rýchlo spozná. A s informáciami na internete je to podobné.

Ľudia si veľmi málo uvedomujú, že informácie tiež “konzumujú” a môžu byť rovnako škodlivé. Zo skazených informácií (teda dezinformácií) tiež nebude nikomu dobre a môže vás rozbolieť nielen brucho ale aj hlava. Chceme preto ľudí okolo nás naučiť premýšľať o informáciách a novinárčine, rovnako ako sa naučili premýšľať o prospešnosti a škodlivosti jednotlivých druhov potravín.

Povedali o nás

“Přednášku bych doporučila všem. Je to zajímavé, jasně a stručně vysvětleno a studenti MU jsou velmi sympatičtí a mají skvělé schopnosti přednesu.”

Denisa Vargová

študentka, Jazykové gymnázium Pavla Tigrida

“S lidmi ze Zvolsi.info mám opakovaně možnost spolupracovat na různých českých i mezinárodních projektech a akcích. Vždy je to skvělá spolupráce, protože v mediální gramotnosti se vyznají jako málokdo a zároveň jsou to super lidi. Těším se na další společný projekt. :)”

Lukáš Hána

konzultant a lektor kritického myslenia, zakladateľ, konzultant a lektor kritického myslenia, zakladateľ krimys.cz

„Nová média a sociální sítě mají čím dál větší dopad na společnost, politiku a bezpečnost. Proto je třeba vysvětlovat, jak se v tomto prostředí šíří informace a jak se kyberprostor dá zneužít k manipulacím.“

Prof. Judr. PhDr. Miroslav Mareš, Ph.D.

Profesor Masarykovy Univerzity, člen Radicalisation Awareness Network Center of Excellence

„Projekt Zvol si info dělá přesně to, po čem volám už dlouhou dobu. Považuji mediální výchovu za jeden z nejakutnějších úkolů českého školství a pokud toho budu schopen, kdykoliv rád pomůžu.“

Jindřich Šídlo

novinár, Seznam.cz

“Tohle vůbec není špatně! Projekt Zvol si info jednoduše nejen středoškolákům objasňuje, jak být mediálně gramotný a nebýt debil :D”

Martin Veselovský

moderátor, DVTV

„Jak přesně vystihla A. Alvarová: Informační gramotnost je branná povinnost budoucnosti. Když se připojí odvaha nebýt pasivní, chuť pracovat a zjevná inteligence lidí ve Zvol si info, tak máme naději. Přeji hodně zdaru, děláte pro bezpečnost a svobod připouštíte!“

Otakar Foltýn

bezpečnostný expert, armádny dôstojník

“Mediální výchova je dlouhodobým problémem českého školství. Skvělé na projektu Zvol si info je hlavně to, že s tím přišli sami studenti. A díky tomu je téma mediální gramotnosti srozumitelnější.”

Jakub Tomek

novinár, Blesk

6.3. k nám do školy zavítali dva mladí zajímaví lidé s programem Zvol si info. Naši studenti i učitelé se od nich dozvěděli mnoho ze světa moderních médií. Naučit se zorientovat v mediálním světě, správně si vybrat čemu věřit, přemýšlet nad tím, co se dozvídáme, umět si chránit své soukromí, nenechat se ovládnout..to vše bylo zmíněno. Studenti si vyzkoušeli různé aktivity, zapojili se do diskuse, program je bavil. Moc děkuji za krásný nápad a za šíření mediální gramotnosti v dnešní informační smršti.

Mgr. Bc. Radka Dojčánová

SŠA Holice

“Zvol si info řeší velmi ožehavý problém dnešní doby – práci s informacemi. Média každodenně přinášejí spoustu zkreslených zpráv a dezinformací a mladí lidé jim často slepě věří. Naučit je, jak se ve složitém světě vyznat, to je složitý úkol. Cesta, kterou studenti, může být tou pravou. Formou krátké prezentace a diskuse naše žáky přiměli se nad tématem zamyslet a ukázali jim, jak s informacemi pracovat. Věřím, že si na ně mnozí naši žáci vzpomenou a jejich radami se budou řídit. Jen houšť takových mladých nadšených lidí!”

Mrg. Miroslava Jirečková

riaditeľka základnej školy

“Mladí lidé stojící za projektem Zvol si info se zaměřují zejména na své vrstevníky a středoškoláky. Nabízejí jim Průvodce skrze “nekonečný” svět médií. Považuji tuto snahu za velmi důležitou.”

Karel Strachota

Člověk v tísni, Jeden svět na školách

“Porotu na projektu zaujalo, že potřeba zabývat se kritickým myšlením vychází od samotných mladých lidí. Téma mediální gramotnosti a ověřování faktů je v současnosti velmi aktuální a porota ocenila především společenský význam projektu, který má nepřímý dopad na snižování rasismu a xenofobie.”

Porota Gratias Tibi

kategória do 30 rokov

Páči sa vám to?

Chcete sa nás na niečo spýtať, alebo by ste radi, aby sme prišli aj na vašu školu? Napíšte nám a spoločne niečo vymyslíme.

Fakturačné údaje

OZ Zvol si info
Park Angelinum 11
04001 Košice
Slovenská republika
IČO: 52293505

Kontaktná osoba

Kristína Blažeková
tel.: 0907659179
e-mail: tim@zvolsi.info

Copyright © 2019 OZ Zvol si info
Webové stránky bežia na WordPress
Tvorili a spravujú: BRUNOZENI