Co děláme

Vzhledem k současné situaci jsme se rozhodli naši přednáškovou aktivitu rozšířit i do formy online workshopů – webinářů.

Jezdíme po celém Česku a Slovensku se Surfařovým průvodcem po internetu a workshopem o mediální gramotnosti. Nechte si přiblížit nástrahy online světa i vy!

Nekopeme za žádnou politickou stranu, ani agendu. Úkolem našich přednášek je naučit lidi pracovat s informacemi a odhalovat manipulace, které na ně číhají na internetu a v médiích obecně.

Přednášky vždy přizpůsobujeme publiku, aby se s námi nenudili studenti základních škol, ani lidé v domovech důchodců

Pro základní školy

Naučit se fungovat v online prostředí je potřeba co nejdřív. Nejmladší generace jsou technologicky zdatné, ale s kritickým myšlením a prací s informacemi to už trochu pokulhává. Proto jsme upravili Surfařova průvodce pro žáky druhého stupně. Věnujeme se více tomu, jak fungují sociální sítě a co na nich mohou najít – třeba i dezinformace, které nevědomky nasdílel kamarád nebo oblíbený youtuber.

Co naučíme?

  • Nástrahy sociálních sítí – od kyberšikany až po řetězové e-maily
  • Vysvětlení pojmů – hoax, fake news, konspirace + jak se jim bránit
  • Rozlišovat různé druhy médií a rozdíly mezi zprávami a názory

Pro střední školy

Vytvořili jsme 90 minutový workshop, ve kterém se kromě Surfařova průvodce zaměřujeme i na praktické schopnosti studentů. Ti se naučí rozpoznat manipulace, uvědomit si roli vlastních emocí, sociálních bublin i nástrah algoritmů sociálních sítí.

Co naučíme?

  • Co to znamená být “mediálně gramotný” a že to není jen o tom si otrocky ověřovat informace
  • Jaké manipulativní techniky se používají nejčastěji a jak je snadno odhalit
  • Jak šíření fake news napomáhá psychologie a marketing a jak se jim bránit

Pro veřejnost

Mediální gramotnost je pro každého! Pořádáme přednášky pro knihovníky, seniory, učitele a potkáte nás i na různých konferencích (Krimyš, Internetem bezpečně, Skautský insitut, …).

Školíme na mezinárodních kurzech spolu s Centrem pro finanční gramotnost a předáváme naše zkušenosti s výukou mezinárodní gramotnosti do dalších zemí.

Držíme krok s tvůrci dezinformací a fake news. Sledujeme aktuální trendy (třeba problematika deep fakes), pravidelné novinky ze světa mediální gramotnosti publikujeme taky na našem Facebooku.

Často kladené otázky

USA, Rusko, nebo Čína? Babiš, nebo Kalousek? Severní, nebo Jižní Korea? Vítáte, nebo stavíte ploty?

Ani jedno. My se záměrně k politice, respektive k ideologiím, téměř vůbec nevyjadřujeme. Upozorňujeme jen na dezinformace v médiích a snažíme se ukázat, jak se nenechat napálit. Jinými slovy neříkáme lidem, co si mají myslet, ale jak mají přemýšlet. Témata si nevybíráme, ty jsou nám vybrány samy tím, jak se ve společnosti řeší. Bohužel se zrovna teď děje, že například k tématu muslimské imigrace teď vzniká více dezinformací než je obvyklé, tak se tomu tématu zákonitě věnujeme více, ale vždycky se snažíme být nad věcí.

Co máme teda číst? Odkud máme brát informace?

První si nastudujte Surfařova průvodce po internetu, zapamatujte si dezinformační fauly v něm zmíněné a pak si vyberte taková média, kde se jich podle vás vyskytuje co nejméně. Taky se snažte vytvořit si něco jako “vyvážený mediální jídelníček” a zkuste se přihlásit k odběru médií, s kterými nemusíte úplně ve všem souhlasit. Poděkujete si, až si uvědomíte, že jste se tím vyhnuli uzavření do vlastní informační bubliny.

Kolik vaše přednášky stojí?

První přednáška na dané škole/místě za den stojí 2 500 Kč, každá další ten den plus 500 korun (takže 3 přednášky = 3 500 Kč). Cena se skládá z odměny pro lektora, materiálů na přednášky, cestovného a nákladů na provoz spolku. Každopádně se vždycky můžeme domluvit jinak ;-).

Děláte přednášky i jinde než na středních školách?

Děláte přednášky i jinde než na středních školách? Ano, všechno se dá domluvit. Napište nám na tym@zvolsi.info a něco vymyslíme.

Líbí se vám to?

Chcete se nás na něco zeptat, nebo byste rádi, abychom přijeli i na vaši školu? Napište nám a společně něco vymyslíme.

Fakturační údaje

Zvol si info z.s.
Joštova 10
60200 Brno
Česká republika
IČO: 06992064

Kontaktní osoba

Veronika Batelková
tel.: +420 721 932 541
e-mail: veronika@zvolsi.info
datová schránka: utuw8ja

Copyright © 2021 Zvol si info z.s.
Webové stránky běží na WordPress
Tvořili a spravují: BRUNO, ZENI & Štěpán